Kupiliśmy Mercedesa, ale co dalej?



W końcu kupiliśmy wymarzony samochód, ale przyznacie Państwo, że przydałoby się o niego w odpowiedni sposób zadbać. Wyjaśnię dzisiaj czym jest pakiet startowy i w co jego w skład powinno wchodzić w przypadku Mercedesa W201/W124.

Pakiet początkowy to nic innego jak kupno i wymiana podstawowych elementów eksploatacyjnych takich jak filtry, oleje, płyny… Pierwsze co powinniśmy zrobić to sprawdzić kiedy ostatnio był wymieniany olej oraz jaki olej to był. Osobiście nie polecałbym zmiany. Dzisiaj na rynku jest dostępnych tyle producentów oleju oraz właściwości, że zmiana mogłaby mu jeszcze zaszkodzić. Jednak jeśli już byśmy zdecydowali się na kupno innej marki niż była stosowana to zalecam przeprowadzenie płukanie silnika. Unikniemy wtedy mieszania się dwóch olejów, które nie wiemy jak mogą na siebie zareagować. Do każdej wymiany zaleca się też zmianę filtra oleju.

Osobiście polecam też wymienić olej w skrzyni biegów, moście, układzie wspomagania (jednak tutaj sugerowałbym się kolorem oleju, jeśli nie jest brudny a układ działa bez zastrzeżeń to nie wymieniałbym go), płyn chłodniczy i hamulcowy. Przydałoby się także sprawdzić stan hamulców a w razie potrzeby wymienić zużyte elementy. Na bezpieczeństwie nie warto oszczędzać. Polecam, więc markowe produkty.

Jeżeli chodzi o silnik diesla to bezwzględnie powinno się wymienić filtry paliwa. Są dwa. Wstępny, który możemy kupić niemal na każdej stacji benzynowej w cenie ok. 5 zł, który znajduje się pod filtrem powietrza oraz filtr główny, który kosztuje nieco drożej, ale pozwala nam na bezproblemowy rozruch w warunkach zimowych. Pamiętajmy o wlaniu niewielkiej ilości ropy do filtrów, aby uniknąć zapowietrzenia układu. Czynności te możemy spokojnie wykonać w domu. A jeśli już o filtrach paliwa mówię to bezwzględnie zalecam także wymienię filtra powietrza. Jest to szybka czynność do wykonania w mniej niż dziesięć minut a pozwoli naszemu silnikowi oddychać pełną parą. Po za tymi filtrami znajduje się jeszcze filtr oleju wspomagania. Znajduje się on na dole zbiornika płynu do wspomagania. Profilaktycznie można też sprawdzić wyciągnięcie łańcucha.

Ważnym elementem samochodu są też opony. Warto skontrolować ich stan po kupnie oraz sprawdzić czy zawierają odpowiednie ciśnienie. Tabelę ciśnień dla odpowiednio załadowanego samochodu możemy zobaczyć na klapce wlewu paliwa. Jeśli jednak zbliża już się wymiana opon to pamiętajmy, żeby nie kupować opon używanych. Nie znamy ich historii. Zaoszczędzimy może trochę pieniędzy, ale może to się odbić na naszym bezpieczeństwie a w przyszłości może okazać się, że nie zaoszczędziliśmy nic, bo nowe opony mają dużo większy bieżnik i starłby się w takim samym czasie. Osobiście uważam, że lepiej kupić tańsze opony nowe niż lepszej firmy a używane, gdzie możemy dodatkowo spotkać się ze starą mieszanką. Opony także się starzeją i tracą swoje właściwości.


A Państwo co jeszcze poleciliby wymienić/ sprawdzić po zakupie nowego samochodu? Zapraszam do wyrażania opinii w komentarzach. 


Komentarze

  1. Może warto zwrócić jeszcze uwagę na stan przewodów wysokiego napięcia i świec. W moim przypadku niedługo po zakupie trzeba było je wymienić.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty